امروز پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ شما در هستید.
به سایت خوش آمدید.
  • آخرين آهنگ ها
  • آخرين آلبوم ها
  • آخرين سريال ها
  • آخرین فیلم ها
  • آخرین موزیک ویدیو ها

نحوه نماز آیات در هنگام ماه گرفتگی

نحوه نماز آیات در هنگام ماه گرفتگی

سایت مذهبی : یک استاد حوزوی و کارشناس احکام و مسائل شرعی با بیان این که در ماه گرفتگی امشب نماز آیات بر مردم واجب می شود، گفت: در ماه گرفتگی امشب جمعه ۵ مردادماه ۱۳۹۷ پدیده ماه گرفتگی به طور کامل اتفاق می افتد.

حجت الاسلام والمسلمین «علیرضا کریمی» در گفتگو با خبرنگار ابنا در تهران به شرایط خواندن نماز آیات واجب پرداخت.

 

* وجوب نماز آیات در سراسر نقاط ایران

وی با اشاره به واجب شدن نماز آیات در سراسر نقاط کشور بیان کرد: با توجه به اینکه ماه گرفتگی امشب  در تمام نقاط ایران قابل مشاهده و محسوس است، و همین طور کشورهای اسلامی دیگری که این ماه گرفتگی برای آنها نیز محقق است، خواندن نماز آیات برای آنها نیز واجب است.

این کارشناس احکام شرعی درباره چگونگی واجب شدن نماز آیات بیان کرد: ماه گرفتگی یکی از وجوب خواندن نماز آیات است، و از لحظه ای که ماه شروع به گرفتن می کند وجوب خواندن نماز آیات بر عهده افراد وارد می شود و جزء واجبات موقت و وقت دار است.

 

* زمان و وقت خواندن نماز آیات

حجت الاسلام کریمی در پاسخ به اینکه زمان خواندن نماز آیات از چه موقع است، گفت:  طبق نظر امام خمینی(ره) از زمانی که ماه شروع به گرفتن می کند افراد بنا بر احتیاط تا وقتی که به نهایت گرفتگی می رسد باید نماز آیات را خوانده باشند. و ماه گرفتگی کامل که می گیرد شروع به باز شدن می کند اگر تا وقتی که شروع به باز شدن می کند نماز آیات را نخواندند احتیاط این است که قصد ما فی الذمه کنند و نه قصد قضا.

وی افزود: ولی برخی از مراجع مثل آیت الله سیستانی می فرمایند تا وقتی ماه کامل باز نشده وقت ادا است یعنی از وقت شروع به گرفتگی تا وقتی که کاملا باز نشده  فرصت برای خواندن نماز هست. اما با توجه به احتیاطی که امام خمینی(ره) دارد، احتیاط در این است تا وقتی که ماه شروع به باز شدن نکرده است نماز آیات خود را خوانده باشید.

 

* نحوه خواندن قضای نماز آیات و نخواندن عمدی آن

این کارشناس احکام و مسائل شرعی در پاسخ به اینکه اگر کسی متوجه ماه گرفتگی و وجوب نماز آیات نشود، آیا خواندن نماز بر او ساقط است، گفت: افرادی که متوجه ماه گرفتگی و واجب شدن نماز آیات نشوند و یا افرادی خدایی نکرده عمدا نماز را نخوانده اند که گروه دوم معصیت و نافرمانی کرده اند، ولی بر هر دو خواندن قضای نماز آیات واجب است و باید قضای آن را به جا آورد.

وی با اشاره به احتیاط آیت الله سیستانی درباره افرادی که عمدا نماز آیات را نخوانده اند، بیان کرد: باز احتیاطی آیت الله سیستانی دارد که اگر فردی عمدا آیات را در موقعش نخواند احتیاطش این است در یکی از جاهایی که احتیاط واجب به غسل دارند در همین مورد است که باید قبل از قضا غسل کنند و بعد نمازقضا را به جا بیاورند.

 

 

* کیفیت خواندن نماز آیات

حجت الاسلام کریمی درباره کیفیت خواندن نماز آیات گفت: کیفیت خواندن نماز آیات به این صورت است که نماز آیات  دو رکعت است و می توان آن را به صورت فرادا و یا به صورت جماعت خواند و این نماز اذان و اقامه ندارد و کافی است چند الصلاه گفت؛ و بهتر است افرادی که این نماز را فرادا می خوانند آن را طولانی بخوانند.

وی به کیفیت خواندن نماز آیات اشاره و اظهار کرد: اما این نماز دو رکعت است و در هر رکعت پنج رکوع دارد و در هر رکعت حمد حتما باید خوانده شود و بعد از حمد فرد می تواند یک سوره کامل را بخواند یا یک سوره کامل را بر پنج قسمت تقسیم کند و با هر قسمتی یک رکوع انجام دهد.

 

* چگونگی تقسیم یک سوره کامل به پنج قسمت

این کارشناس احکام در پاسخ به چگونگی تقسیم یک سوره به پنج قسمت بیان کرد: همانطور که بیان شد در خواندن نماز آیات به صورت ساده تر می توان سوره را به پنج قسمت تقسیم کردف اما این سوره باید کامل باشد و در این که آیا این هر قسمت باید یک آیه کامل باشد یا نه؟ فرمودند لازم نیستبلکه هر قسمتی یک آیه کامل باشد یا بخشی از یک آیه هم باشد کافی است. که البته بعضی از مراجع مثل آیت سیستانی گفتند اگر بخشی از یک آیه را در هر قسمتی قرار می دهند یک قسمتی از آیه باشد که یک کلام کامل را شامل شود و جمله ناقص نباشد.

 

 

* آیا “بسم الله الرحمن الرحیم” هم جزء آیه محسوب می شود؟

وی درباره اینکه در این تقسیم نمودن سوره آیه بسم الله هم جزء یک آیه جدا محسوب می شود یا خیر، گفت: در رابطه با اینکه آیا «بسم الله الرحمن الرحیم» می شود یک قسمت قرار داد یا نه؟ امام خمینی(ره) قائل به این هستند که می شود ولی نظر مقام معظم رهبری و آیت الله سیستانی این است که بسم الله را نمی توان جزء یک قسمت قرار داد.

بیوگرافی نویسنده

مشاهده تمامی 278 پست

مطالب مشابه

برچسب ها

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

برچسب ها