امروز پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ شما در هستید.
به سایت خوش آمدید.
  • آخرين آهنگ ها
  • آخرين آلبوم ها
  • آخرين سريال ها
  • آخرین فیلم ها
  • آخرین موزیک ویدیو ها

سایت  مذهبی

 

آیا پایان آل سعود نزدیک است؟

 

به گزارش «التفسیر»،  «عبد الخالق حسین»؛ نویسنده عراقی، در مقاله ای با عنوان «آیا پایان آل سعود نزدیک است؟» نوشت:

از هنگام به قدرت رسیدن سلمان بن عبد العزیز و قدرت یافتن فرزند محبوبش محمد، که افزون بر منصب جانشینی ولی عهد، وزارت دفاع و دیگر نهادهای مهم دولت سعودی را در چنگ خود گرفته است، وضعیت این کشور درحال بدتر شدن است. تا جایی که پاتریک کوکبرن، روزنامه نگار مشهور در مقاله ای با عنوان «شاهزاده ساده لوح متکبر با آتش بازی می کند»، سیاست های جاهلانه و متهورانه عربستان در دوران سلمان و محمد بن سلمان را به نقد کشیده بود.

از سوی دیگر، عربستان به دلیل کاهش قیمت نفت برای نخستین بار با مشکل اقتصادی رو به رو شده است. جنگ این کشور علیه یمن روزانه ۲۰۰ میلیون دلار و سالانه ۷۲ میلیارد دلار برای عربستان هزینه در بر دارد. تأمین هزینۀ جنگ های گروه های تروریستی مورد حمایت عربستان نیز یک پنجم منابع مالی این رژیم را می بلعد.
عربستان برای مقابله با مشکلات مالی ناشی از این وضعیت، قیمت بنزین را تا ۴۰ درصد برای شهروندان خود افزایش داده است. قیمت آب و برق نیز افزایش یافته است.
افزون بر این، نرخ بیکاری در عربستان به ۲۰ تا ۲۵ درصد رسیده و نرخ بیکاری در میان جوانان زیر ۳۰ سال به ۷۰ درصد رسیده است.

عربستان در چنین شرایطی نیازمند یک رهبری حکیمانه است تا از این شرایط بحرانی گذر کند. اما با وجود این، این کشور اکنون با یک پادشاه خرف و فرزند جسور و ماجراجوی او اداره می شود.

آینده عربستان

برخی می پندارند سرنوشت آل سعود مانند شاه ایران یا صدام است اما من معتقدم شرایط آل سعود با شاه ایران تفاوت دارد. شمار اعضای خاندان سعودی به ده هزار نفر می رسد. این شمار زیاد از شاهزادگان بر تمام بخش های حکومت به ویژه نیروهای نظامی و امنیتی سلطه دارند. از سوی دیگر رژیم سعودی بسیار خون ریز است و آمادگی دارد تا برای باقی ماندن در قدرت، تمام مردم سرزمین عربستان را به خاک و خون بکشد. از این رو، آنچه من انتظار وقوعش را دارم، یک کودتای درون خانوادگی است؛ زیرا اکنون نارضایتی زیادی درون خانوادۀ حاکم نسبت به سلمان واطرافیانش وجود دارد. تا جایی که چندی پیش ۸ تن از ۱۱ برادر سلمان خواستار برکناری او شده بودند.

بیوگرافی نویسنده

مشاهده تمامی 276 پست

مطالب مشابه

برچسب ها

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

برچسب ها